Příroda nabízí lepší soustředění, imunitu i kontakt se sebou samotným už po chvíli, říká terapeut Adam Táborský

Příroda má na člověka pozitivní vliv, to asi většina z nás podepíše, aniž by na to potřebovala nějaký výzkum. Přesto se studie provádějí a docházejí k zajímavým výsledkům. Proč si přírodu ordinovat a jak často je třeba chodit do parku nebo do lesa, abychom pocítili její vliv na svou duši?
Přesycení informacemi, rychlost, nekonečné množství podnětů, to jsou atributy dnešního života. „Příroda nám nabízí vlastně opak, zklidnění, zpomalení, větší kontakt se sebou samotným a díky tomu i větší napojení,“ říká terapeut Adam Táborský, který se mimo jiné věnuje právě vlivu přírody na lidskou psychiku.
V praxi to znamená, že v přírodě se nám nejen obnovuje pozornost ke svým tělesným prožitkům, emocím, ale i třeba k tomu, co prožíváme a co bychom chtěli. Vedle toho se během pobytu v přírodě zlepšuje například soustředění, imunita, snižuje se hladina stresu nebo úzkosti.
Působí jinak na člověka procházka v lese a výstup na nějakou horu? Jak často chodit do přírody, aby to „mělo cenu“? Stačí jít ve městě parkem, nebo je třeba objímat stromy? A jak naučit lásce k přírodě naše děti? Nejen to probrala s Adamem Táborským z Terapie mezi stromy editorka webu Irena Sládečková v podcastu Moje psychologie. Celou epizodu najdete zde:
