Inteligentní lidé myslí levicově, zjistila studie. Roli může hrát i genetika

Levicově smýšlející Lisa Simpsonová.

Levicově smýšlející Lisa Simpsonová. Zdroj: CAP/PLF / Capital pictures / Profimedia

Společnost

Na sociálních sítích se v posledních pár dnech opět objevuje „nová“ studie, která naznačila, že genetická predispozice k inteligenci se pojí s levicovým přesvědčením. Jedná se ale o studii, která byla publikována již loni v časopise Intelligence. O co přesně v ní tedy jde?

Studie vědeckého týmu z University of Minnesota Twin Cities se zabývala souvislostí mezi politickým přesvědčením, skóre inteligenčního kvocientu (IQ) a genetickými markery, o nichž se předpokládá, že jsou spojeny s vyšší inteligencí. Výsledky ukázaly pozoruhodnou korelaci mezi vyšší inteligencí a levicově orientovanými politickými názory. Podle výzkumného týmu může hrát roli genetika.

Stejně jako u všech výzkumů lidské inteligence je i tato práce provokativní. Existují různé typy inteligence a je těžké stanovit hranici mezi vrozenou inteligencí a výchovou, protože délka vzdělání zvyšuje i skóre testů IQ. Výzkumný tým však konstatoval: „Naše výsledky naznačují, že genetická predispozice k chytrosti způsobuje levicové přesvědčení.“

Rozdíly pod jednou střechou

Metodologie článku je přesvědčivá. Studie se účastnilo více než 200 rodin, z nichž některé zahrnovaly pouze biologické děti, jiné pouze adoptované děti a menší část z nich měla adoptované i biologické děti. Ve studii se posuzovalo skóre IQ a genetické markery (nazývané polygenní skóre) a i mezi sourozenci vychovanými v jedné domácnosti měli ti s vyšší inteligencí nebo genetickými ukazateli inteligence větší pravděpodobnost, že budou vyjadřovat liberální a rovnostářské přesvědčení. Vykazovali také nižší úroveň inklinace k autoritářství.

„Zjistili jsme, že IQ i genetické ukazatele inteligence mohou pomoci předpovědět, který ze dvou sourozenců, kteří žijí pod jednou střechou, má tendenci být liberálnější,“ řekl autor studie Tobias Edwards pro PsyPost. „To naznačuje, že inteligence je spojena s politickým přesvědčením, a to nejen kvůli prostředí nebo výchově, ale spíše proto, že genetická variace inteligence může hrát roli v našem politickém rozdělení,“ dodal s tím, že neví, proč tomu tak je. Jeho studie spíše ukazuje směr dalším výzkumům.

Už v minulosti se například ukázalo, že inteligentnější děti mají větší pravděpodobnost, že vyrostou v liberály. Třeba děti ze Spojených států, které se v rané dospělosti identifikují jako „velmi liberální“, dosáhly průměrného dětského IQ 106,4, zatímco ty, které se v rané dospělosti označují za „velmi konzervativní“, měly průměrné dětské IQ 94,8.

Politické proměnné

Již zmíněná polygenní skóre určují nejrůznější věci od vzhledu po riziko vzniku onemocnění nebo projevy duševní choroby či právě inteligenci. Výzkum využil nejen tyto informace a naměřené IQ, ale také kognitivní výkon a dosažené vzdělání. Poté hledal, zda existuje korelace mezi inteligencí, genetikou a politickou příslušností. Tým pod vedením Edwardse na účastnících sledoval pět politických proměnných: politickou orientaci, autoritářství, egalitarismus, sociální liberalismus a fiskální konzervatismus.

„Inteligence byla schopna významně předpovídat sociální liberalismus a nižší autoritářství v rámci rodin, a to i po kontrole socioekonomických proměnných,“ uvádí publikovaný text. Vědecký tým však poukazuje na to, že samotná inteligence nediktuje politickou ideologii. Prostředí, kultura a historický kontext také silně ovlivňují naše přesvědčení.

Inteligentní jedinci v průběhu historie zastávali velmi protichůdné názory, od revolučních myslitelů až po zaryté autoritáře. Ačkoli získaná data naznačují, že vyšší inteligence vede k liberálnímu přesvědčení, neměli bychom zjednodušovat naše přesvědčení jen na dva póly. Jednak jsou formována mnohem více faktory než „jen“ IQ nebo genetikou a jednak asi nemá smysl si o někom dělat obrázek jen na základě statistiky.

OSZAR »