Deprese, úzkost a vztek před menstruací. Možná to není „jen“ PMS, na vině může být specifická porucha

...

... Zdroj: Rudzhan Nagiev for iStock by Getty Images

Iveta Mazáčová
Průvodce světem psychologie

Nepříjemné pocity a podrážděnost patří i ke klasickému PMS. Co když ale tento stav zasáhne fyzické i psychické zdraví víc, než je běžné? Co když vám brání fungovat v práci, narušuje vztahy nebo vám nedovolí se radovat ze života? Odpovědí by mohla být PMDD, tedy premenstruační dysforická porucha.

Jak poznat, že jde o PMDD?

Hlavní rozdíl je v tom, jak moc vás příznaky ovlivňují. U PMDD mluvíme o opravdu silných psychických i fyzických potížích, které se objevují v druhé polovině menstruačního cyklu, tedy zhruba týden až dva před začátkem krvácení. Příznaky jsou tak silné, že opravdu narušují běžný život, ať už jde o práci, školu, vztahy s blízkými, nebo koníčky.

Mezi typické projevy patří:

  • Výrazné změny nálady: Střídat se může smutek až deprese, plačtivost, podrážděnost, úzkost nebo vztek. Časté jsou i pocity beznaděje.
  • Problémy s koncentrací a únava
  • Změny chuti k jídlu a spánku: Nezvladatelné chutě, nebo naopak nechutenství. Podobné je to se spánkem, příznakem může být nespavost, nebo naopak nadměrná spavost, která nevede k odpočinku.
  • Fyzické potíže: Bolesti hlavy, svalů, kloubů, citlivost prsou, nadýmání nebo pocit „nafouknutí“.

Jaké jsou příčiny premenstruační dysforické poruchy?

Přesná příčina PMDD není zcela jasná. Podle studií může hrát roli přecitlivělost některých žen na běžné hormonální změny, které se v těle během menstruačního cyklu dějí. Svou úlohu hrají i chemické látky v mozku, které ovlivňují náladu (například serotonin). Význam má zřejmě i genetika, stres nebo prodělané psychické obtíže v minulosti.

Jak se PMDD diagnostikuje?

Při podezření na PMDD je důležité obrátit se na lékaře (gynekologa nebo psychiatra). Neexistuje žádný jednoduchý test, který by poruchu odhalil. Diagnóza se stanovuje na základě souhrnu symptomů.

Jednou z cest, jak odlišit premenstruační dysforickou poruchu od jiných stavů, je deník. Přesně vedené záznamy o náladách v jednotlivých dnech cyklu zavedly k lékaři i Janu Vítovou, která PMDD trpí. „Díky pečlivému zapisování mého cyklu a obecně mých duševních problémů jsem si všimla, že obzvlášť před menstruací mám daleko častější sebevražedné myšlenky a sklony k depresím.“

Jak se PMDD léčí?

Léčba často začíná úpravou životního stylu, doporučený je pravidelný pohyb, zdravá strava s dostatkem vitaminů a minerálů, kvalitní spánek a techniky zvládání stresu. Podle Jany, která se s PMDD potýká, je důležitá správná péče o tělo i duši, rutina a vědomí, že jisté období bude složitější než jiné: „Člověk se na to může připravit. Udělat si prostor v kalendáři, připravit na to okolí.“

K potlačení fyzických projevů někdy postačí i volně prodejné léky proti bolesti, v případě závažnějších psychických potíží může lékař předepsat farmakoterapii v podobě antidepresiv nebo antipsychotik. V některých případech pak může pomoct hormonální léčba.

Pokud máte pocit, že by PMDD mohlo být i vaším problémem, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj: National Library of Medicine, ScienceDirectCleveland Clinic Journal of Medicine

OSZAR »